Hra na akordeon

Motto: "Všude hraje akordeon, říkají mu chameleon."

Akordeon

Akordeon je mladý nástroj s pestrou škálou zvukových barev. Ve svém uplatnění nalézá stále nové cesty ať už v klasických ansámblech či jazzových a folkových kapelách. Tento nástroj vzniká v pol. 19. století. Jeho zvuk tvoří kovové jazýčky, které se pomocí proudění zvuku rozkmitají. Zvukové možnosti akordeonu jsou opravdu široké. Jedna z nejvýznamnějších skladatelek současnosti S. Gubajdulina o akordeonu řekla: "Akordeon je živý nástroj, pro jeho barevnost a zvukové možnosti jsem se do něj zamilovala."

Co žák během studia dokáže a získá ?

  1. Seznámí se s nástrojem a jeho zvukem, naučí se správně sedět u nástroje a pohybovat se rukou na levém i pravém hmatníku.
  2. Zvládne zahrát první skladbičky a písně.
  3. Rozvine prstové a měchové techniky.
  4. Dokáže zahrát obtížnější skladby, doprovody a úpravy lidových i umělých písní.
  5. Získá motivaci pro účast na veřejných vystoupeních, koncertech, besídkách a soutěžích. Zapojí se ke hře v souborech, zvládne se připravit na samostatné vystupování a realizaci vlastních projektů.

Co budete potřebovat?

Po předchozí konzultaci s příslušným pedagogem si žáci či rodiče zvolí typ akordeonu (klávesový, knoflíkový), kterému by se rádi věnovali. Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného nástroje a poradíme zvukově nejlepší a finančně nejdostupnější variantu. Pro začátečníky je možnost, v omezeném množství, malé nástroje od školy zapůjčit. Po 1 roce je ale vlastní nástroj podmínkou