Hra na elektronické klávesové nástroje (EKN)

Motto: "Můžeme si zahrát na různé hudební nástroje i s celou kapelou, a to vše na jednu klaviaturu..."

Elektrické klávesy

EKN se skládá z klaviatury, ovládacích prvků pro zvuky a doprovodné styly, kontrolní obrazovky a ozvučovacího systému. Historie tohoto nástroje je poměrně mladá. První přenosné EKN se objevily v 70. letech 20. století a do současnosti urazily obrovský skok, hlavně v kvalitě jednotlivých zvukových barev a aranžérské rozmanitosti jednotlivých automatických doprovodů. Uvidíme, jak vývoj EKN bude probíhat dále.

Co žák během studia dokáže a získá ?

  1. Seznámí se s EKN, získá přehled o základní funkční výbavě.
  2. Dokáže zahrát jednoduché skladbičky nejprve jednou rukou, posléze oběma.
  3. Seznámení se s automatickou doprovodnou jednotkou a naučí se způsoby ovládání na základě hry podle kytarových značek.
  4. Zvládne zahrát jednoduché klavírní skladby a seznámí se s dalšími prvky funkční výbavy – nastavení zvukových parametrů, nahrávání podkladů a skladeb do nástroje, zvukové efekty.
  5. Dokáže zahrát sólově na veřejných vystoupeních, zapojí se v komorních souborech a kapelách, může komponovat a aranžovat hudbu.

Co budete potřebovat?

Podmínkou je mít vlastní elektronický klávesový nástroj v rozsahu minimálně 5 oktáv (61 kláves) standardní velikosti s vypínatelnou dynamikou úhozu a s automatickou doprovodnou jednotkou. Konzultace s pedagogem před pořízením nástroje je důležitá.